Mám-li z letošních prázdnin napsat o místě, které hodlám ještě letos určitě navštívit, tak vás seznámím se zámkem v Krásném Dvoře.
Zámek Krásný Dvůr dochovává první zmínky o vzniku již z roku 1295, kdy si připomínáme Viléma z Krásného Dvora. Po výměně několika majitelů se dostáváme do roku 1649, kdy se novými majiteli zámku stal rod Černínů. Od té doby zámek prošel velkými změnami. Rodina Černínů tu střídavě žila do II. světové války, než zámek osídlili nacistické úřady. Další osud zámku byl nejistý, plnil účel několika organizacím. Velký převrat nastav v roce 2001, kdy se stal Národní kulturní památkou.
Zámek není jediným diamantem
Ačkoliv jsem byla ze zámku velice unesena, jeho park byl pro mě láskou na první pohled.
Přírodně krajinářský park začal budovat Jan Rudolf Černín v letech 1783 až 1793. Podobu parku jistě ovlivňovaly jeho cesty po západní Evropě, obzvlášť Anglie, a také jeho záliby v botanice. Anglický park je oblíbený pro svůj přirozený, lidskou rukou nezměněný vzhled.
V parku se nachází nad tisícovku druhů dřevin, jako jsou prastaré duby, buky, lípy, jírovce, javory, platany, olše a další zdomácnělé nebo původní druhy. V krásném parku se také nachází jeden z nejstarších stromů u nás, tzv. Goethův dub, z kterého je viditelné již jen torzo.
Dále je velkým lákadlem řada romantických staveb, které jsou rozmístěny po celém parku. Rozloha parku je téměř 100 ha. Lesnaté parkové porosty skvěle doplňují velké travnaté plochy.
Další stavby?
Ano. Během procházky parkem narazíte na různé romantické stavby, které někde slouží jako dominanta cesty. Potkáte tedy Čínský pavilon, Gloriet, Panův templ, Lusthaus, Obelisk, Románskou bránu a můj neoblíbenější Novogotický templ.
Novogotický templ se nachází na kraji parku, poblíž golfového hřiště. Jeho návštěvu doporučuji na jaře, kdy kvetou šeříky. Ty svým květenstvím bezvadně doplní romantickou atmosféru. Templ slouží jako rozhledna, ale také je velkým útočištěm svatebčanů, kteří jeho prostor využívají jako obřadní síň pro svatbu.